![Γιορτή Μελιού στη Φούρκα](http://kedikassandras.gr/wp-content/uploads/2015/12/giorti-meliou-fourka-750x450.jpg)
Γιορτή Μελιού, Φούρκα
Η καθιερωμένη Γιορτή Μελιού στη Φούρκα πραγματοποιείται κάθε χρόνο στις αρχές Αυγούστου.
Την εκδήλωση που είναι αφιερωμένη στη δραστηριότητα των ντόπιων μελισσοκόμων διοργανώνουν ο Μελισσοκομικός Συνεταιρισμός Κασσανδρηνού – Φούρκας – Καλάνδρας και ο Δήμος Κασσάνδρας. Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, στην πλατεία της παραλίας Φούρκας, γίνεται επίδειξη παραδοσιακού τρυγητού μελιού και στη συνέχεια οι επισκέπτες δοκιμάζουν λουκουμάδες, γιαούρτι με μέλι και άφθονο κρασί.